Niestety, Irańczycy powiedzieli, że w trakcie dryfowania przez ponad 19 dni kilka innych statków zatrzymało się, zaopatrzyło ich tylko w żywność i wodę, lecz odmówiło zabrania ich na pokład.

Pomimo ciągłego wzrostu napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem przedstawiciele Marynarki Wojennej twierdzą, że niedawna akcja ratunkowa na Bliskim Wschodzie jest przykładem właściwego zachowania na pełnym morzu.

18 grudnia, płynący pod amerykańska banderą statek handlowy Maersk Kinloss uratował trzech zagrożonych marynarzy irańskich. Mający swoją siedzibę w Wirginii właściciel kontenerowca, Maersk Lines Limited, poinformował Centralne Dowództwo Marynarki Wojennej, że uratował mężczyzn, którzy byli pozostawieni własnemu losowi na morzu od tygodni, podaje komunikat Marynarki Wojennej.

„Ratunek”, czytamy w komunikacie, "jest przykładem profesjonalizmu marynarzy udzielających pomocy innym marynarzom znajdującym się w niebezpiecznej sytuacji na morzu, ich odpowiedzialności i poczuciu obowiązku, które traktujemy bardzo poważnie w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Mężczyźni zostali zauważeni na morzu w dużym plastikowym zbiorniku na wodę tuż przed 18:30 czasu lokalnego, około 80 mil od wybrzeży Omanu, powiedział Christopher Murray, kapitan statku, w oświadczeniu przekazanym dla Military.com.

Mężczyźni byli w „śmiertelnej rozpaczy,” powiedział Ed Hanley, wiceprezydent d/s morskich standardów w Maersk Line, Limited. Jedyną troską załogi było oferowanie im pomocy.

„Udzielanie pomocy w celu ratowania życia, jeśli to możliwe, jest nie tylko międzynarodowym prawem, morskim obyczajem ale też właściwym zachowaniem” - stwierdził Hanley.

„Niestety, Irańczycy powiedzieli, że w trakcie dryfowania przez ponad 19 dni kilka innych statków zatrzymało się, zaopatrzyło ich tylko w żywność i wodę, lecz odmówiło zabrania ich na pokład. Czy było to podyktowane uniknięciem kosztów związanych z opóźnieniem, czy też z innych powodów, chyba nigdy się nie dowiemy", powiedział Christopher Murray. Kontenerowiec Maersk Kinloss wykonał „obrót  człowiek za burtą Williamsona"* aby dotrzeć do mężczyzn w zbiorniku na wodę, ale nie trafił do celu przy pierwszym podpłynięciu, ponieważ trudno było ocenić dystans w ciemnościach, wspomniał Murray.

Załoga słyszała krzyki mężczyzn wymachujących irańską flagą i dających sygnały latarką. Murray powiedział, że latarka miała decydujące znaczenie w ponownym ustaleniu ich położenia.

Amerykanie byli w stanie usytuować się około 15 stóp od zbiornika i dwóch Irańczyków wdrapało się na pokład kontenerowca. Następnie plastikowy zbiornik wywrócił się do góry dnem i trzeci mężczyzna wpadł do wody. Załodze udało się spuścić mu drabinę, kiedy kurczowo uczepił się koła ratunkowego.

Będąc już na pokładzie, mężczyźni zostali przeniesieni do pomieszczenia, w którym dostali wodę, jedzenie i ubranie. Murray powiedział, że w ciągu kilku godzin statek przybył do Salali w Omanie, gdzie omańska straż  i policja królewska przejęły kuratelę nad mężczyznami.

Murray dodał, że Maersk Kinloss praktykował "obrót człowiek za burtą Williamsona" dzień wcześniej w ramach comiesięcznej rutyny. Dlatego incydent okazał się tylko zwyczajnym wydarzeniem.

Hanley poinformował, że Maersk Kinloss jest włączony do Programu  Bezpieczeństwa Morskiego. Program ten obejmuje prywatne statki działające w handlu międzynarodowym, które są dostępne dla wojska podczas wojny lub krytycznych sytuacji w kraju.

Załogę statku stanowią obywatele amerykańscy.  Maersk Kinloss został zbudowany w 2008 roku, może udźwignąć 85 000 ton i jest napędzany silnikiem o mocy 75 000 koni mechanicznych, który pozwala na prędkość 24 węzłów. To sprawia, że jest to jeden z największych statków w rejestrze USA.

 

Autor: Gina Harkins dla Military.com

https://www.military.com/daily-news/2019/12/28/navy-touts-us-merchant-ships-rescue-iranians-after-others-left-them-adrift.html

Tłumaczenie: AgnieszkaS

  

 

Obecne położenie kontenerowca Maersk Kinloss:

https://www.marinevesseltraffic.com/vessels/MAERSK-KINLOSS/CURRENT-POSITION/9333022/338241000

 

*„Obrót człowiek za burtą Williamsona" (Williamson turn)

https://en.wikipedia.org/wiki/Man_overboard_rescue_turn